Demirdöküm Kombi Arıza Kodları

ADEN

F0 Arıza Kodu : Kombinin su basıncının düşük olduğunu belirten koddur. Bu kod ekrana geldiği zaman cihaza 1 ile 2 bar arasında su basarak sorunu çözümleyebilirsiniz.

F1 Arıza Kodu : Aşırı ısı termostatın da arıza olduğunu belirten koddur. Kombi bu hatayı verdiği sürece cihaz herhangi bir verim sağlamaz. Bu termostatın değişimi gerekmektedir. Servis çağırarak yardım almanız gerekir.

F2 Arıza Kodu : Sıcak su akmasın da etkili olan parçalardan Ntc Sensörün de arıza meydana geldiğini gösteren koddur. Bu kod cihazın göstergesin de olduğu sürece kombi sıcak su akıtmaz veya akıtmasın da sorunlar yaşar. Demir Döküm Kombi Servisi ’nden destek alınız.

F4 Arıza Kodu : Cihazın alev almasın da arıza yaşandığını gösteren hata uyarısıdır. Yani kombi ateşleme yaptıktan sonra alev almıyor ve devreye girmiyor. Gaz gurubunda, iyonizasyonda, elektrotlar da sorun olabilir. Demir Döküm Servisi ’nden destek alınız.

F5/F6 Arıza Kodu : Kombinin hava akım sırasın da arıza meydana getirdiğini böylelikle cihazın F5 uyarısı verdiğini göstermektedir. Kombinin baca sensörün de yahut hava prosestatın da problem olabilir. Servis ile görüşerek kombiye müdahale ettiriniz.

OC Arıza Kodu : Hava Proses atının bağlı duruma geçtiğini gösteren kodun açıklamasıdır. Cihazın ekranın da bu kod varsa kombiye reset atınız. Resetten sonra düzelmiyor ise Demir Döküm Servisi tarafından kombiye müdahale ettiriniz.

CC Arıza Kodu : Prosestatın yahut baca sensörünün iptale alındığını gösteren koddur. Demir Döküm Servisini arayarak sorunun çözümü için yardım alınız.

ATRON

F1 Arıza Kodu : Atron kombide aşırı ısınma meydana geldiğini belirten arıza kodudur. Bu durumda limit termostatında sorun var diyebiliriz. Parça değişimi gerekeceği için Demir Döküm Atron Servisi ile görüşmeniz gerekmektedir.

F2 Arıza Kodu : Sıcak su Ntc sinde sorun olduğunu belirten uyarı kodudur. Bu durumda sıcak su sensörü arızalı olduğu için kombi sıcak su vermez. Sorunun çözümlenmesi için sensör değişimi gerekmektedir. Bunun için Atron Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F3 Arıza Kodu : Kombinin tesisata yolladığı suyun değerini ölçme görevinde olan sensöründe bağlantı sorunu yaşanıyor demektir. Bu durumda tüketici olarak müdahale edebileceğiniz herhangi bir işlem olmamaktadır. Demir Döküm Kombi Servisi’ni arayarak yardım istemelisiniz.

F4 Arıza Kodu : Cihazın ateşlemeyi yapmadığını belirten bu uyarı kodunda cihaz ateşlemeyi sağlamadığı için verimli olmaz. Bu nedenle de gaz valfinde ya da iyonizasyonda sorun var diyebiliriz. Demir Döküm Teknik Servisi'ni arayarak konu hakkında yardım almalısınız.

F5 Arıza Kodu : Hava akışının sağlanmadığını belirten hata kodudur. Kombi ekranında bu uyarı kodu belirdi ise hava prosestatı arızalı diyebiliriz. Prosestat değişimi gerekeceği için Atron Kombi Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

F6 Arıza Kodu : Cihazın tesisata gönderdiği suyun dönüş değerini ölçme görevinde olan sensörünün arızalı olduğunu belirten hata kodudur. Bu durumun çözümlenmesi için Atron Servisi ile görüşmeniz gerekmektedir.

F7 Arıza Kodu : Gaz armatürün de sorun var demektir. Gaz armatörün de sorun olduğu için cihaz ateşleme yapmaz doğal olarak da kombi verim sağlamaz. Bu durumda sorunun çözüme ulaşması için Demir Döküm Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F8 Arıza Kodu : Cihazın tesisat devresine göndermekte olduğu suyun değerini ölçme görevinde olan sensöründe aşırı ısınma problemi olduğunu belirten hata kodudur. Bu durumda sensör değişimi gerekebilir. Cihaza müdahale etmemeli direkt Demir Döküm Atron Servisi’ni arayarak yardım almalısınız.

F9 Arıza Kodu : Prosestat'ta kısa devre sorunu olduğunu belirten hata kodudur. Bu durumda hava prosestatı arızalı bu sebeple de hava akışını sağlamıyor diyebiliriz. Parça değişimi sonrasında sorun çözümlenecektir. Yalnız bunun için Demir Döküm Teknik Servisi ile görüşmeniz gerekmektedir.

F10 Arıza Kodu : Atron kombinin basıncının 0,3 barın altında oduğunu gösteren uyarı kodudur. Bu durumda kombiye 1,5 bar kadar doldurma musluğu ile su basmalı sonrasında cihaza reset atmalısınız. Sorun bu şekilde çözümlenecektir.

F11 Arıza Kodu : Atron kombide bu uyarı kodu belirdi ise su akışı sağlanmıyor demektir. Bu durumda kombi içinde su dolaşımı olmuyor diyebiliriz. Sorunun çözümlenmesi için Demir Döküm Atron Servisi’ni aramalısınız.

F12 Arıza Kodu : Daireye gelen voltajın 165V altında olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda cihazı kullanmamalı voltaj dengeleyici özellikte olan regülatör cihazını kullanmalısınız. Aksi taktirde cihazın içinde bulunan parçaları zarar görerek yanabilir.

F13 Arıza Kodu : Atron kombinin kalorifer gidiş ve dönüş sensörlerinin arasındaki sıcaklık farkında problem olduğunu belirten uyarı kodudur. Bu durumda Demir Döküm Servisi’ni aramalısınız.

İSOFAST

F01/F04 Arıza Kodu : İsofast kombinin ateşleme başarısızlığı yaptığını belirten hata kodudur. Cihazın ateşlemeyi yapmaması sebebi ile cihazdan verim alınamaz. Bu durumda iyonizasyon sorunu var diyebiliriz. Sorunun çözümlenmesi için de İsofast Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F02 Arıza Kodu : İsofast kombi ekranında bu uyarı kodu belirdi ise hava akışının sağlanmadığı anlamına gelir. Bunun nedeni prosestatın arızalı olmasıdır. Bu durumda Demir Döküm Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F03 Arıza Kodu : Kombi ekranında bu uyarı kodu belirdi ise cihaz 2 saat 40 dakika içinde sorunu yaşattırıyor ise prosestatta sorun vardır. Çözümü için Demir Döküm İsofast Servisi’ni aramalısınız.

F05 Arıza Kodu : Kombide sıkça karşılaşılan F05 arıza kodunun açıklaması aşırı ısınmadır. Kısacası cihazın aşırı ısınma termostatı olan limit sensörü hasar görme sebebi ile cihaz arızaya geçiyor diyebiliriz. Bu konuda yardımları Demir Döküm İsofast Servisi’nden alabilirsiniz.

F06 Arıza Kodu : Kalorifer devresi sensöründe sorun olduğunu belirten uyarı kodudur. Bu durumda peteklerin ısınmasını sağlayan sensör arızalı diyebiliriz. Sensör değişimi gerektiği için Demir Döküm Teknik Servisi aramalısınız.

F07 Arıza Kodu : Kombinin sıcak su devresi için çalışan sensöründe sorun olduğunu belirten hata kodudur. Bu durumda sensör arızalı olduğu için kombiden sıcak su alamazsınız. Sorunun çözümlenmesi için Demir Döküm İsofast Servisi’ne ulaşmalısınız.

F08 Arıza Kodu : İsofast kombi ekranında bu uyarı kodu belirdi ise kalorifer sensörleri arızalı demektir. Yalnız önemli olan hangi sensörun arıza yaptığını bulabilmektir. Kombi bu hata kodunu veriyor ise birden çok sensörde sorun olabilir. Bu durumda hem arıza tespiti hem de müdahalesi için Demir Döküm Kombi Servisi’ni aramalı yardım almalısınız.

F09 Arıza Kodu : Sıcak su sensörünün arızalı olduğu ve dolayısıyla da kombide sıcak su sorununun yaşandığı arıza kodudur. Sıcak su sensörünün değişimi gerektiği için İsofast Kombi Servisi’nden yardım istemelisiniz.

F10 Arıza Kodu : Kombinin kalorifer devresine gönderdiği suyun dönüş sıcaklığını kontrol eden sensöründe hata oluştuğunu ve bu sebeple de sensörun görevini gerçekleştirmediğini belirten hata kodudur. Böyle bir durumda Demir Döküm İsofast Servisi’nden yardım almalısınız.

F11 Arıza Kodu : İsofast kombinin ana kartından sinyal alınamadığını belirten uyarı kodudur. Kombi bu durumda çalışmaz. Sorunun çözümlenmesi için Demir Döküm Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F12 Arıza Kodu : Ekran kartından sinyal alınamadığı zaman İsofast kombi ekranında bu uyarı kodu belirir. Bu durumda ekran kartının ya değişimi ya da tamiri gerekmektedir. Bu durumda gereken yardımları Demir Döküm İsofast Servisi’nden almalısınız.

F13 Arıza Kodu : İsofast kombinizin ekranında bu hata kodu belirdi ise ana kartta sorun var demektir. Böyle bir durumda kart teknik bir sorun sebebi ile arızalanmıştır. Değişimi ya da tamiri gerekebilir. Bu durumda İsofast Kombi çalışmaz. Sorunun çözüme ulaşması için Demir Döküm Teknik Servisi’ni arayınız.

F14 Arıza Kodu : Cihazın kalorifer su sıcaklık derecesinin 95°C den fazla olduğunu belirten uyarı kodudur. Derecede kendiliğinden yükselme oluyorsa cihaza müdahale etmemeli Demir Döküm İsofast Servisi’ni aramalısınız.

F15 Arıza Kodu : Cihazın gaz mekanizmasında üç yollu vanaya ait olan step motorda sorun olduğunu belirten uyarı kodudur. Bu durumda step motor değişimi gerekebilir. Tüketici olarak cihaza müdahale etmemeli Demir Döküm Kombi Servisi’nden yardım almalısınız.

F16 Arıza Kodu : Brülörün sönmesine rağmen ateşlemenin hala devam ettiğini bildiren arıza kodudur. Bu durumda İsofast kombide iyonizasyon sorunu yaşanıyor diyebiliriz. Konu hakkındaki yardımları Demir Döküm Kombi Servisi’nden almalısınız.

F17 Arıza Kodu : İsofast kombiye gelen voltajın 170V değerinden az olduğunu belirten uyarı kodudur. Cihaz bu sorunu sürekli olarak yaşattırıyor ise bu durumda cihazda bulunan parçalar zarar görüp yanabilir. Voltaj düzenleyicisi diye bilinen Regülatör cihazını kullanmanız gerekmektedir.

F18 Arıza Kodu : Ekran kartında sorun olduğunu bildiren hata kodudur. Ekran kartı değişimi yapıldı ise büyük ihtimalle ayarları yapılmamış demektir. Ekran kartına herhangi bir müdahale gerçekleşmedi ise bu durumda arızalı diyebiliriz. Değişimi ya da tamiri gerekeceği için İsofast Kombi Servisi ile iletişime geçmelisiniz.

F19 Arıza Kodu : İsofast kombinin kalorifer sensörünün bağlı olmadığını belirten uyarı kodudur. Bu durumda petekler ya az ısınır ya da hiç ısınmaz. Sensör kopukluğunun çözümlenebilmesi adına servisin müdahalesi gerekmektedir. Bunun için Demir Döküm Teknik Servisi’ni aramalısınız.

F20 Arıza Kodu : İsofast kombide yer alan elektronik kart ile ekran kartın uyumlu olmadığını belirten arıza kodudur. Kombiye müdahale edilmiş ekran kartı ya da elektronik kart değiştirilmiş ise ayarları yapılmamış olabilir. Cihaza müdahale edilmedi ve parça değişimi yapılmadı ise elektronik kart arızalı diyebiliriz. Demir Döküm İsofast Servisi’ni aramalı yardım almalısınız.

F21 Arıza Kodu : İsofast kombinin tesisata gönderdiği suyun dolaşımında problem olduğu aynı zamanda cihazın dolaşımı sağlamadığı durumlarda kombi ekranında beliren hata kodudur. Bu durumda cihaza müdahale etmeyin. Demir Döküm Kombi Servisi’ni arayarak yardım isteyiniz.

F23 Arıza Kodu : İsofast kombide tesisat daha doğrusu kalorifer devresinin sıcaklığının 50°C den daha hızlı yükseldiğini belirten arıza kodudur. Bu durumda tüketici olarak cihaza Reset atmalısınız. Sorun reset işleminden sonra düzelmiyor ise Demir Döküm Kombi Servisi’ni çağırmalısınız.

MİLLENİUM PLUS

F1/F4 Arıza Kodu : Millenium Plus kombide hem F1 hem de F4 arızası ateşleme başarısızlığını belirtmektedir. Kombi ateşlemeyi sağlamadığından dolayı randıman almanız imkânsızdır. Bu durumda önce cihaza reset atmalısınız. Sorun çözümlenmiyor ise gaz valfinde ya da iyonizasyonunda problem olabilir. Demir Döküm Kombi Servisi’ni arayarak yardım almalısınız.

F2 Arıza Kodu : Milenyum Plus kombide hava başarısızlığı var anlamındadır. Bu durumda kombi otomatik olarak kendini resetleyecektir. Sorun reset sonrasında devam ederse fan motorunda, bacada ya da hava prosestatında problem var diyebiliriz. Böyle bir durumda cihaza müdahale edemezsiniz Milenyum Plus Servisi’ni aramalısınız.

F3 Arıza Kodu : Milenyum Plus kombinin fan motorundan aldığı artı basınç ile ana karta atık gazda problem olup olmadığını aktaran parçada yani hava prosestatında sorun meydana geldiğini belirten arıza kodudur. Bu durumda prosestatın tamiri yapılamaması sebebi ile değişimi gerekebilir diyebiliriz. Sorunun çözüme ulaşması için Demir Döküm Teknik Servisi’ni aramalısınız.

F5 Arıza Kodu : Kombide aşırı ısınma termostatının daha doğrusu limit sensörünün arıza yaptığını belirten hata kodudur. Kombi ekranında F5 arıza kodu yer aldı ise sensör zarar görmüş ve değişime ihtiyaç duyuyor diyebiliriz. Bu konuda gereken yardımları almak adına Demir Döküm Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F6 Arıza Kodu : Millenium Plus kombide sıcak su sensörünün arıza yaptığını bildiren hata kodudur. Bu durumda sıcak su sensöründe sorun olması sebebi ile kombi sıcak su vermez. Sıcak su sorunu yaşamakta olan tüketicinin çözüm için Millenium Plus Servisi’ni araması gerekmektedir.

F9 Arıza Kodu : Milenyum Plus kombide kalorifer sensöründe sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu şekilde kombi peteklere ısı göndermez. Problemin çözümlenmesi için Demir Döküm Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F11 Arıza Kodu : Kombide bulunan parçaların tümünün bağlı olduğu ve yönetildiği elektronik kartta sorun olduğu zaman veya sinyal alınamadığı zaman kombi ekranında bu hata kodu belirmektedir. Kombi bu durumda kesinlikle çalışma sergilemez. Bu durumda kartın ya tamiri ya da değişimi gerekir diyebiliriz. Demir Döküm Kombi Servisi’ni aramalı konu hakkında yardım almalısınız.

F12 Arıza Kodu : Milenyum Plus kombinin ekran kartında sorun olduğunu belirten hata kodudur. Ekran kartında sorun olduğunda kartın ya tamiri ya da değişimi gerekmektedir. Bu durumda Demir Döküm Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F13 Arıza Kodu : Milenyum Plus kombinin ana kartında sorun olduğunu belirten hata kodudur. Ana kartta sorun olduğu için kombi çalışmaz. Bu durumda mutlaka Demir Döküm Kombi Servisi’ni aramalı kartın ya tamiri ya da değişimi için yardım almalısınız.

F14 Arıza Kodu : Milenyum Plus kombi ekranında F14 arıza uyarısı var ise kalorifer sıcaklığı 95° derecenin üstünde demektir. Bu durumda gereken yardımları Demir Döküm Kombi Servisi’ni arayarak almalısınız.

F15 Arıza Kodu : Bu arıza kodu kombinin gaz mekanizmasında step motor sorunu yaşanıyor anlamına gelmektedir. Step motor adı verilen parça üç yollu vana grubuna ait olduğu için kombi bu arıza kodunu verdiğinde sıcak su kullanımında petekleriniz de ısınabilir. Ya da gaz girişinde sorunlar olabilir. Bu durumda Milenyum Plus Servisi’ni aramalısınız.

F16 Arıza Kodu : Kombinin kapalı olmasına rağmen ateşlemeyi yapmaya devam ettiğini belirten hata kodudur. Bu durumda arızalı olan kısım iyonizasyondur. Böyle bir durumda Demir Döküm Kombi Servisi’mi arayarak yardım isteyiniz.

F17 Arıza Kodu : Kombiye gelen voltajın olması gereken değerden düşük olduğunu belirten hata kodudur. Sizlere bu konuda Regülatör kullanmanızı tavsiye ederiz. Regülatör sonrasında voltajlarla alakalı sorun yaşamazsınız.

F19 Arıza Kodu : Sıcak su NTC 'sinin sıcak su talebinde olduğunu yalnız boru üstündeki irtibatının kesildiğini belirten uyarı kodudur. Bu durumda sıcak su isteği karşılanamaz. Konu hakkındaki yardımları Milenyum Plus Servisi’nden almalısınız.

F20 Arıza Kodu : Milenyum Plus kombinin ekran kartı ile uyum sağlamadığını belirten hata kodudur. Cihazın ekran kartının değişimi yapıldı ise servis ayarları yapılmamış olabilir. Bu durumda servis ayarlarının yapılması için Demir Döküm Kombi Servisi’ni Aramalısınız. Ekran kartı değişimi yapılmadıysa arızalı olabilir. Değişim ya da tamir işlemi için yine Demir Döküm Kombi Servisi ile görüşmeniz gerekmektedir.

F21 Arıza Kodu : Kombinin basıncının azaldığını belirten arıza kodudur. Bu durumda servis çağırmaya gerek yoktur. Kombinin altında yer alan dolum vanasını açmalı kombiye ihtiyacı olan suyu (1,5 Bar) basmanız gerekmektedir. Su basma işleminden sonra kombiyi resetleyin sorun çözümlenecektir.

F22 Arıza Kodu : Kombide olması gerekenden (1,5 Bardan) daha fazla su olduğunu belirten uyarı kodudur. Bu durumda kombi basıncını kontrol edin 2,7 barın üstünde olduğunu göreceksiniz. Kombideki fazla suyu peteğin yan tarafından havasını alarak düşürebilirsiniz. Petekten hava alma işlemi sonrasında kombi basıncı sıfıra ulaşacaktır. Bu işlemden sonra kombiye yeniden 1,5 Bar kadar su basarsanız sorun kalmayacaktır.

NİTRON

F1 Arıza Kodu : Nitron kombide sıkça karşılaşılan F1 arıza kodunun açıklaması kombinin limit termostatın da sorunun olmasıdır. Kısacası aşırı ısınma meydana gelmiş bu nedenle de kombi kendini kullanıma kapatmış yani bloke etmiştir. Bu durumda Nitron Kombi Servisi’ni aramalı yardım talebinde bulunmalısınız.

F2 Arıza Kodu : Kombide sıcak su NTC bağlantılarında sorun olduğu anlamına gelen F2 arıza uyarısı sıcak su alamazsınız. Bu nedenle de sorunun çözümlenmesi için Demir Döküm Nitron Servisi’ni aramalısınız.

F4 Arıza Kodu : Nitron kombi ekranında F4 arıza kodu var ise kombi ateşleme yapmıyor demektir. Bu durumda ya kombiye gaz gelmiyordur ya da iyonizasyon sorunu vardır. Bunun yanı sıra gaz armatöründe sorun var da diyebiliriz. Sorunun hem tespit edilmesi hem de çözümlenmesi için Demir Döküm Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F5 Arıza Kodu : Hava akışı sorunu olduğunu belirten hata kodudur. Kısacası cihazın hava prosestatı arızalı diyebiliriz. Bu durumda cihaza müdahale etmek yerine Demir Döküm Teknik Servis ile görüşmeli yardım almalısınız.

F6 Arıza Kodu : Nitron kombide F6 uyarı kodu belirdi ise dış hava sensörü bağlantısında sorun var demektir. Bu durumda kombinin hava prosestatında ya da baca sensöründe sorun var diyebiliriz. Konu hakkındaki yardımları Nitron Kombi Servisi’nden almalısınız.

F7 Arıza Kodu : Hava akışının sağlandığı sensörlerde bağlantı sorunu meydana geldiğinde Nitron kombide bu uyarı kodu belirmektedir. Böyle durumlarda cihaza müdahale edilmemeli direkt olarak Demir Döküm Nitron Servisi aranmalıdır.

F8 Arıza Kodu : Hava akışının sağlanmadığı yani fan motorunun görev yapmadığı durumlarda kombi ekranında bu uyarı kodu belirmektedir. Bu durumun yaşanmasına sebep fan motorunun arıza yapmış olmasıdır. Bu durumda direkt olarak Demir Döküm Kombi Servisi’ni aramalı yardım istemelisiniz.

F9 Arıza Kodu : Cihazda kablolama sorunu olduğunu belirten koddur. Bu durumda kablo bağlantıları yanlış da olabilir yerinden de çıkmış olabilir. Cihaza müdahale etmeden Demir Döküm Nitron Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

F10 Arıza Kodu : Demir Döküm Nitron kombide F10 arıza kodunun açıklaması kombinin suyunun olması gereken değerden az olduğudur. Yani kombi basıncını kontrol ederseniz 0,3 barın altında olduğunu görürsünüz. Direk olarak kombinin alt bölümüne monteli durumda olan doldurma musluğunu açın ve kombiye 1,5 bar kadar su basın. Kombi işlem sonrasında yine aynı uyarıyı veriyor ise kombiyi kapatın ve yeniden açın kombi çözümlenecektir.

F11 Arıza Kodu : Nitron kombide sirkülasyon sorunu yaşandığını belirten uyarı kodudur. Yani bu durumda kombi içindeki suyu dolaştırmıyor diyebiliriz. Böyle bir durumda Demir Döküm Kombi Servisi’ni aramalı yardım istemelisiniz.

F12 Arıza Kodu : Nitron kombide F12 arıza kodu voltaj düşüklüğü demektir. Şebeke geriliminin 165V altında olduğu durumlarda kombi ekranında bu hata kodu belirir. Bu durumda sizlere tavsiyemiz kombinin voltaj düşüklüğü sebebi ile zarar görmemesi adına Regülatör kullanmanızdır. Regülatör kullanımı sonrasında kombinin voltajdaki dalgalanmalardan etkilenmez ve kombi parçalarında yanma söz konusu olmaz. Regülatör hakkındaki bilgilere Demir Döküm Nitron Servisi’ni arayarak ulaşabilirsiniz.

SOLARİS

F0 Arıza Kodu : Kombinin su basıncının düşük olduğunu ve bu sebeple de kombinin verim sağlamadığını belirten arıza kodudur. Kombi su seviyesini 1,5 bara ayarladığınız takdirde cihazın çalışmasını sürdürdüğünü göreceksiniz.

F1 Arıza Kodu : Kombi aşırı ısındığı durumlar da içerisin de mevcut olan aşırı ısınma termostatı devreye girerek cihazı korumaya alır. Fakat kombi de böyle bir arıza kodu var ise bu termostatın arızalandığını anlayabiliriz. Solaris Kombi Servisi ile görüşmeniz gerekir.

F2 Arıza Kodu : Hemen hemen her kombi de yaşanan sorunlardan biri olan sıcak su arızası anlamına gelen F2 uyarısında kullanıcı sıcak su alamaz. Yahut bir saat sıcak su akar iki saat akmaz. Sürekli aynı problem yaşanır. Sensörün değişimi yapılırsa problem ortadan kalkar. Servis tarafından müdahale edilmesi gerekir.

F4 Arıza Kodu : Kombinin ateşleme işleminden sonra verim sağlaması için alev alması gerekir. Eğer kombi de F4 arıza uyarısı varsa cihaz alev almıyor demektir. Bu durumda da kombiden bir verim alınması mümkün olmamaktadır. Gaz armatürü, Ana Kart, Elektrotlarda veya İyonlar da sorun olabilir. Servisi çağırarak yardım istemeniz gerekir.

F5/F6 Arıza Kodu : Hava akımın da arıza yaşandığını velirten kodlardır. Cihaz hava prosestatı yahut baca sensör sorunu yaşıyor demektir. Vakit kaybetmeden servis ile görüşerek yardım alınız.

OC Arıza Kodu : Baca sensörünün yahut hava prosestatının bağlı durumda kaldığını gösteren koddur. OC arıza kodu kombide her zaman beliren bir kod değildir. Bu kod ekrana geldiği zaman birkaç kez kombiye reset atın. Düzelmez ise Demir Döküm Solaris Servisi ile iletişime geçiniz.

CC Arıza Kodu : Hava prosestatının yada baca sensörünün bağlılığının iptal edildiği gösteren koddur. Bu parçalarından birinin dahi iptal edilmesi kombinin verim kaybına neden olabilir. Servis ile görüşerek sorunun çözümü hakkında bilgi isteyiniz.

THEMAFAST

F01/F04 Arıza Kodu : Themafast kombide beliren F01 ve F04 arıza kodlarının açıklaması kombinin ateşleme yapmaması yani kombiye gaz gelmemesidir. Bu durumda vanaların kontrolünü yapmalı vanaları açık konuma getirmelisiniz. Vanaları açık hale getirdikten sonra kombiyi resetleyin. Hala aynı uyarı kodu var ise bu durumda gaz valfinde ya da iyonizasyonunda problem olabilir. Themafast Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F02 Arıza Kodu : Hava başarısızlığı sebebi ile prosestatın arıza yaptığını belirten arıza kodudur. Bu durumda parça değişimi gerekeceği için sizin direkt Demir Döküm Themafast Servisi ile görüşmeniz gerekmektedir. Prosestat değişimi sonrasında cihaz çalışmaya devam edecektir.

F03 Arıza Kodu : Kombinin hava proses atının arıza yaptığını belirten uyarı kodudur. Bu durumda cihaz hava akışı sağlamıyor diyebiliriz. Bu durumda sorunun çözümlenmesi için Themafast Servisi’ni aramalısınız.

F05 Arıza Kodu : Themafast kombide aşırı ısınma olduğunu belirten hata kodudur. Bu durumda limiti termostat sensöründe sorun var ve değişimi gerekebilir diyebiliriz. Bu konuda yardım için Demir Döküm Servisi’ni aramalısınız.

F06 Arıza Kodu : Themafast kombide kalorifer sensörünün arızalı olduğunu belirten uyarı kodudur. Bu durumda sensör değişimi gerekebilir. Themafast Kombi Servisi’ni aramalı yardım istemelisiniz.

F08 Arıza Kodu : Kombide tesisat gidiş suyu sensörü arızası olduğunda ekranda bu uyarı kodu belirmektedir. Bu durumda sensör değişimi gerekebilir. Yalnız bu uyarı kodunda hangi sensörün değişeceği konusunda tespit edilmeden bilgiler verilemez. Bu arızayı tespit etmesi ve müdahale etmesi açısından Demir Döküm Servisi ile görüşmenizde fayda vardır.

F09 Arıza Kodu : Kombideki su basıncını ölçe görevinde olan sensörün arızalı olduğunu belirten uyarı kodudur. Bu parçanın değişimi için Themafast Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F11 Arıza Kodu : Themafast kombide ana kart arızası yaşandığını belirten uyarı kodudur. Ana kartın tamirinin ya da değişiminin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle de Demir Döküm Servisi’nden yardım almalısınız.

F12 Arıza Kodu : Themafast kombide F12 arıza hatası belirdi ise ekran kartında ya da kumanda panelinde sorun var demektir. Bu durumda cihaza müdahale etmemeli Themafast Kombi Servisi’ni aramalı yardım istemelisiniz.

F13 Arıza Kodu : Themafast kombinin elektronik kartında sorun olduğu anlamına gelen bu uyarı kodunda kart tamiri ya da kart değişim işlemi gerekebilir. Bu durum için servis desteği almalısınız.

F14 Arıza Kodu : Themafast kombide sensör arızası yaşandığını belirten bu uyarı kodunda hangi sensörün değişmesi gerektiğini servis gelip tespit etmelidir. Bunun için Demir Döküm Themafast Servisi’ne ulaşmanız gerekmektedir.

F15 Arıza Kodu : Kombinin üç yollu vana adını verdiğimiz parçasının step motorunda sorun olduğu anlamına gelen bu uyarı kodunda cihaz verim sağlamaz. Parçanın değişimi gerekeceği için Demir Döküm Servisi’ni aramalısınız.

F16 Arıza Kodu : Themafast kombi ekranında bu uyarı kodu belirdi ise gaz valfinde sorun var demektir. Bu durumda cihaz ateşleme yapmaz. Cihazın ateşleme yapmaması sebebi ile de hem peteklerinize sıcaklık gelmez hem de sıcak su alamazsınız. Bu durumda Demir Döküm Themafast Servisi’ni arayarak yardım istemelisiniz.

F17 Arıza Kodu : Themafast kombide voltaj düşüklüğü yaşanıyor demektir. Bu durumda sizin öncelikle bir elektrikçiyi çağırmanız gerekmektedir. Elektriksel bir problem söz konusu değilse regülatör kullanmanızı gerekir. Bu konuda bilgi ve yardım için Demir Döküm Servisi’ni arayabilirsiniz.

F18 Arıza Kodu : Cihazın ekran kartında sorun olduğunu anlayabileceğimiz hata kodudur. Bu durumda ekran kartının tamiri ya da değişimi gerekmektedir. Konuyla alakalı yardımları Demir Döküm Servisi’nden almalısınız.

F19 Arıza Kodu : Sensör sıcak su isteğini karşılıyor fakat boru üzerindeki irtibatı geçerli değil. Bu durumda sensörde sorun var diyebiliriz. Cihaza müdahale etmemeli Themafast Servisi’ni aramalısınız.

F20 Arıza Kodu : Themafast kombinin ekran kartı ile kombinin uyum sağlamadığını belirten uyarı kodudur. Cihaza önceden müdahale edilip ekran kartı değiştirildi ise ayarları yapılmamış olabilir. Cihaza müdahale edilmedi ise ekran kartı arızalı diyebiliriz. Bu durumda Demir Döküm Servisi’ni arayarak yardım talebinde bulunmanız gerekmektedir.

F21 Arıza Kodu : Themafast kombi bu uyarı kodunu veriyor ise kombinin basınç değeri olması gereken değerden düşük demektir. Yani kombi basıncı 0,3 barın altındadır. Bu durumda kombiye altında bulunan doldurma musluğu ile su basmanız gerekmektedir. Basınç değeri 1,5 barı gösterdiğinde doldurma musluğunu kapatın cihaz çalışacaktır. Çalışmazsa da kombiyi kapatıp yeniden açın yani resetleyin.

F22 Arıza Kodu : Kombi basıncı gereğinden fazla olduğunda daha doğrusu 2,7 barın üstünde olduğunda kombi bu uyarı kodunu vermektedir. Themafast kombi ekranında bu uyarı kodu belirdi ise kaloriferin yan tarafındaki müşirden hava alma işlemi yapmalısınız. Bu işlem sonrasında sorun kalmayacaktır.

VİNTO

F01/F04 Arıza Kodu : Vinto kombide her iki uyarı kodu da aynı açıklamayı taşır. Bu uyarı kodlarının ikisi de kombide ateşleme olmadığını belirtmektedir. Bu durumda kısacası cihaza gaz gelmiyor diyebiliriz. Gaz vanalarının kontrolünü yapmalı kapalı ise açık duruma getirmelisiniz. Gaz vanaları ile alakalı hiçbir sorun yok ise cihazı kapatıp yeniden açın yani resetleyin. Sorun hala devam ediyorsa gaz armatörün de sorun olabilir. Bu durumun çözümü için Vinto Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F2 Arıza Kodu : Hava akış sorunu olduğunu belirten uyarı kodudur. Bu durumda hava prosestatı arızalı ve değişimi gerekiyor diyebiliriz. Tüketici olarak bu durumda direkt olarak Demir Döküm Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F3 Arıza Kodu : Vinto kombi bu uyarı kodunu 2 saat 40 dakika içinde 3 defa tekrar ederse bu durumda hava akışında sorun var demektir ve prosestat arızalıdır. Demir Döküm Vinto Servisi ile görüşmelisiniz.

F5 Arıza Kodu : Cihazda aşırı ısınma sorunu olduğunu belirten uyarı kodudur. Bu durumda limit termostatı arızalı diyebiliriz. Demir Döküm Servisi’ni çağırıp bu konuda yardım almalısınız.

F6 Arıza Kodu : Kalorifer devresi sensöründe sorun olduğunu belirten hata kodudur. Bu durumda tüketici olarak yapabileceğiniz işlem yoktur. Sensör değişimi gerekeceği için Demir Döküm Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F9 Arıza Kodu : Cihazın kalorifer devresindeki suyu ölçme görevinde olan sensöründe hasar meydana geldiğini belirten uyarı kodudur. Bu durumda cihazı teknik servisin görmesi gerekmektedir. Demir Döküm Vinto Servisi’ni aramalısınız.

F11 Arıza Kodu : Kombide bulunan tüm parçaların bağlı durumda olduğu elektronik karttan sinyal alınamadığını belirten uyarı kodudur. Bu durumda kart arızalanmış diyebiliriz. Tamiri ya da değişimi gerekebileceği için Demir Döküm Vinto Servisi’ni arayarak yardım almalısınız.

F12 Arıza Kodu : Ekran kartından sinyal alınamadığını belirten koddur. Bu durumda ekran kartı hasar görmüş ve arızalanmış diyebiliriz. Cihaza müdahale etmeden Demir Döküm Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F13 Arıza Kodu : Vinto kombi ekranında F13 arızası belirdi ise ana kartta problem olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda kartın ya tamiri ya da değişimi ile sorun çözümlenebilir. Bunun için Demir Döküm Teknik Servisi’nden yardım almalısınız.

F14 Arıza Kodu : Cihazın kalorifer devresine göndermekte olduğu suyun 95° derecenin üstünde olduğunu belirten hata kodudur. Sorun bu şekilde devam ederse problem yaşayabilirsiniz. Bu durum için Demir Döküm Servisi’ni arayarak bilgi ve yardım almalısınız.

F15 Arıza Kodu : Gaz mekanizması sorunu yaşandığını belirten hata kodudur. Bu durumda üç yollu vana step motor arızalı diyebiliriz. Sorunun çözümlenmesi için Vinto Kombi Servisi’ni arayınız.

F16 Arıza Kodu : Kombi kapalı durumda olduğu halde alevin hala devam ettiği durumlarda kombi bu uyarı kodunu vermektedir. Bu durumda iyonizasyonda veya gaz armatöründe sorun var diyebiliriz. Demir Döküm Servisi’ni cihazın hem kontrolü hem de çözümü için çağırmalısınız.

F17 Arıza Kodu : Daireye ulaşan voltajın düşük olduğunu belirten uyarı kodudur. Cihazın bu şekilde çalışmaması gerekmektedir. Bu durumda çalışmaya devam ederse parçaları zarar görebilir. Bunun için önerimiz regülatör cihazını kullanmanızdır. Regülatör cihazı sonrası voltajlar dengelenir kombi voltaj değişikliği sebebi ile zarar görmez.

F18 Arıza Kodu : Vinto kombi ekranında bu uyarı kodu belirdi ise ekran kartında sorun var demektir. Cihaza müdahale etmemelisiniz. Çünkü bu durumda ekran kartı tamiri ya da değişimi gerekmektedir. Vinto kombi servisi’ni aramalı bu konuda yardım almalısınız.

F19 Arıza Kodu : Kombinin sensörü sıcak su isteğinde yalnız sensör boru ile irtibat halinde değil. Bu durumda sensörün arızalı olduğunu ya da kablolarında kopma meydana geldiğini söyleyebiliriz. Tüketici olarak cihaza müdahale etmemeli Vinto Kombi Servisi’nden yardım almalısınız.

F20 Arıza Kodu : Kombinin ekran kartı ile uyumlu olmadığını belirtmektedir. Ekran kart değişimi önceden yapıldı ise ayarları yapılmamış ve cihaz bu nedenle bu uyarı kodunu veriyor olabilir. Sorun kendiliğinden yaşandı ve cihazın ekran kartı ile ilgili işlem yapılmadı ise değişimi ya da tamiri gerekebilir. Teknik açıdan destek ve yardım için Demir Döküm Vinto Servisi’ni aramalısınız.

F21 Arıza Kodu : Kombideki su basıncının gereğinden az olduğunu belirten uyarı kodudur. Bu durumda tüketici olarak yapmanız gereken işlem kombinin basıncını doldurma musluğu ile 1,5 bara kadar yükseltmektir. İşlem sonrasında sorun hala devam ederse kombiye reset atın.

F22 Arıza Kodu : Demir Döküm Vinto Kombi ekranında bu uyarı kodu belirdi ise bu kombinin basıncının olması gereken değerden fazla olduğunu belirtir. Yani kombi bar seviyesini kontrol ederseniz 2,7 barın üstünde olduğunu göreceksiniz. Bu durumda peteğin yan tarafından hava alma işlemini gerçekleştirmelisiniz. İşlem sonrası kombi basıncı sıfıra düşebilir. Kombiye yeniden 1,5 bar kadar hava basarsanız sorun çözümlenecektir.


Kombi bakımınızı yaz aylarında kışa girmeden önce yaptırmalısınız ki zorlu kış maratonuna kombiniz hazır olabilsin. Kombinize eğer uzun bir süredir bakım yaptırmıyorsanız, kombinize atelye bakımı ya da ısıtmayı ve tasarrufu sağlayan ana parçaların sökülüp temizlenmesi gerekmektedir. Konuyu biraz daha açmak gerekirse;

  • Kombide sıcak suyun sıcaklığını azaltan kireç ve diğer etkenleri ortadan kaldırmak gerekir. Kombinin ana eşanjörü şehir su hattındaki bol kireçten dolayı bir süre sonra kireçten kabuk bağlayarak suyu ısıtmak yerine kireci ısıtmaktadır. Kuvvetli asitler ile bu kireçlerden ana eşanjörü arındırmak gerekir.
  • Kombinin üst tarafında bulunan çiğ gazı yani yanmış gazı dışarı atmayı sağlayan fan motorunun içerisinde biriken kir ve tozlardan arındırılması gerekir. Arındırılmaz ise bu parçadan bir süre sonra insanı rahatsız edecek şekilde bir ses çıkmaya başlar.
  • Sıcak su sensörü ve petek sıcaklığını ayarlayan sensörlerin yenilenmesi gerekir.
  • 3 yollu vana grubunun iç yataklarının değiştirilmesi gerekir.
  • Plakalı eşanjör diye tabir edilen parçanında asitler ile temizlenmesi gerekir.
  • Sirkülasyon pompasının içerisindeki kirden arındırılması eğer iç yatağında sorun varsa iç yatağında değiştirilmesi gerekir.
  • Kombinin içerisindeki toz, kir, tüy, vb. çeşitli alev alabilecek can ve mal kaybına neden olabilecek her türlü dış etmenden de cihazın tamamen temizlenmesi gerekir.

Bu listelenen maddelerin kombi bakımında yapılması gerekmektedir. Piyasada 30, 40, 50, 60 TL gibi bir ücretle yapılan bakımların gereksiz olduğunu gaz, su gibi ekonomik yönden sizi rahatlatmaya yarayacak bir bakım olmadığını da belirtmek isteriz. Atelye bakımlarında ise kombinin ana gövdesinde parça dahi kalmayacak şekilde tüm parçalar sökülür ve gerekli temizlik ürünleriyle (asitler, cif, yağ çöz vb. kimyasallar) temizlenerek tekrardan cihaz toplanır. Toplanan cihaz birkaç gün test edilerek sorunsuz bir şekilde kombi kullanıcısına çalışır ve ilk günkü gibi bir performansla teslim edilir. Şunu da belirtmekte fayda var cihazınızı ofisi olmayan, vergi ödemeyen çantacı diye tabir ettiğimiz kişilere teslim etmeyiniz. Yoksa kombinize atölye bakımı yapmak yerine oto yıkamaya götürüp bir güzel cilalarlar.

Kombinin arka tarafında bulunan tank içerisindeki gazın bitmesi nedeni ile bu arıza ile karşılaşırsınız. Normalde bakım yapılan her kombiye gaz basımı da yapılmaktadır. Bu arıza ile karşı karşıya iseniz kombinize uzun süredir bakım yaptırmıyorsunuz demektir. Cihazınıza belirli bir miktarda gaz basılması gerekir. Eğer genleşme tankınızın içerisindeki balon delikse, genleşme tankının değiştirilmesi gerekiyor. Bar değişmesine neden olabilecek bazı parçalarda mevcuttur. Doldurma musluğunun açık kalması ya da bozulması, plaka eşanjör ya da ana eşanjörün delinmesi.

Cihazlarda bulunan reset tuşu arızaya düşen kombiyi arızadan çıkartmak ve çalışmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Bu reset tuşu parçalarda arıza olmayıp, elektriğin dengesiz gelmesi, suyun azalması, gazın bitmesi ya da gelmemesi gibi durumlarda kullanarak cihazın tekrar çalışmasını sağlar.

Oda termostatları ortam sıcaklığına ve istenilen zamanlarda kombinin çalışmasını sağlar. Uygun ortam ve izolasyon ile kullanılması mantıklıdır.

Evet. Örneğin; evin içerisinde 22 derecelik belli bir konfor ortamına ulaştık. Kombiyi kapattığımız zaman tekrar 22 dereceye ulaşmamız için daha fazla yakıt sarfiyatı gerekir. Bundan dolayı da kombiyi kapatmadan düşük seviyelerde kullanmak daha iyi olacaktır.

Kombi sürekli açık tutulduğu halde ısınılamıyorsa, ya kombinin kapasitesi düşük seçilmiştir, ya evinizin izolasyonu kötüdür yada yapılan sistemle ilgili bir hata vardır. Radyatörler eksik veya devir daim pompasının basıncı ve debisi düşük olabilir. Teknik servisin gelip kontrol etmesi gerekir.
 

Kombi sisteminde bir pompa yardımıyla devir daim söz konusudur. Devir daim pompasının sağlıklı çalışması için en az üç radyatörün çalışması önerilmektedir. Bazı odalar kapatılabilir ancak en az üç tane peteğin çalışıyor olması gereklidir.
 

Kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce cihaza herhangi bir zarar gelmemesi için radyatörlerin iç temizliğinin yapılması ve tesisatın komple temizlenmesi gerekmektedir.
 

Tesisatın temiz olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şayet kirli ise tesisat yıkanmalı ve filtre temizlenmelidir. Radyatörlerin ve tesisatın havası alınmalıdır.

Yapılan bakımdan sonra kombinizin randımanı artar, kullanım süresi uzar, doğalgaz tasarrufu sağlar, kombinizin konforlu bir şekilde uzun yıllar boyunca sizlere hizmet etmesini sağlar. Kombinize garanti süresi bitiminden sonra (İlk iki yıl bakıma ihtiyaç duyulmaz),yılda bir kez mart ile ağustos ayları arasında bakım yaptırmanızı tavsiye ederiz.

İstenilen sonucu alabilmek için, Tasarruf yaşayabilmek için, Daha az sorun yaşayabilmek için, Kış aylarında oluşabilecek sorunların tespit edilerek önceden müdahale edilmesi için, Kombi ömrünü uzatmak için diyarbakır kombi bakımı yapılmalıdır.

Kış aylarına girmeden önce Mart ile Eylül ayları arasında yılda bir kez mutlaka kombi bakımının yapılması önerilmektedir.